Usunięcie pomnika św. Jana Pawła?

Opublikowany Maj 5, 2015 by Czesław Król in Bez kategorii

„Francuski sąd nakazał władzom niewielkiej miejscowości na zachodzie Francji, Ploermel, usunięcie pomnika Jana Pawła II, ponieważ uznano, że jego wyeksponowanie w miejscu publicznym było sprzeczne z zasadą laickości – poinformowała agencja AFP.

Monument, wzniesiony w 2006 roku w bretońskiej miejscowości, przedstawia postać papieża pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

Sąd w Rennes w Bretanii ocenił, że samo wzniesienie pomnika nie było sprzeczne z prawem, ale zastrzeżenia budzi wkomponowanie postaci papieża pod łuki i krzyż.

„Przez swój układ i wymiary (pomnik) ma charakter ostentacyjny”, przecząc tym samym konstytucji, która akcentuje laicki charakter Republiki Francuskiej, a także prawu z 1905 roku ustanawiającemu rozdział Kościoła od państwa – ocenia francuski sąd.

Mer się nie podda

Zgodnie z wyrokiem sądu, nakazującym usunięcie pomnika z „obecnej lokalizacji”, miasto na dostosowanie się ma sześć miesięcy. Prawicowy mer Patrick Le Diffon zapowiedział złożenie apelacji i oświadczył, że „ma zamiar wyczerpać wszystkie środki” dopuszczone przez prawo.

– Zrozumiałem, że za ostentacyjne uznano łuk i krzyż znajdujący się powyżej oraz że ich usunięcie byłoby wystarczające, ale nie mogę tego uczynić bez zgody twórcy – dodał.

Pomnik, autorstwa Zuraba Ceretelego, znanego gruzińskiego rzeźbiarza tworzącego w Rosji, właściwie od odsłonięcia jest w centrum polemik.

Już w styczniu 2010 roku sąd za nielegalną uznał subwencję w wysokości 4,5 tys. euro przyznaną przez władze departamentu Morbihan. Sprzeciw budziło wówczas przekazanie pieniędzy publicznych na cokół pomnika; znalazły się na nim słowa „Nie lękajcie się” (franc. n’ayez pas peur)”

Cytat z http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/francja-kazali-usunac-pomnik-jana-pawla-ii,539287.html

No Response to “Usunięcie pomnika św. Jana Pawła?”

Comments are closed.