Nawiedzenie MB Częstochowskiej

Nawiedzenie MB Częstochowskiej w całym naszym dekanacie tuliszkowskim na stronie diecezjalnej – https://nawiedzenienajubileusz.pl/dekanat-tuliszkowski/


Razem z całą diecezją parafia Kuchary Kościelne począwszy od 6 sierpnia ubiegłego roku 2022 przygotowywała się duchowo do przeżywania Jubileuszu 900 lecia istnienia diecezji i Nawiedzenia MB Jasnogórskiej całej naszej diecezji a w tym i naszej parafii.

Nasza parafia posiada dwa kościoły i w obu kościołach miało miejsce przygotowanie duchowe: tj. Nauki Maryjne w pierwsze niedziele miesiąca, podczas nabożeństw różańcowych i nabożeństw majowych. Informacja o tych wydarzeniach była przekazywana przy różnych okazjach (np. Podczas Mszy za parafian) a zwłaszcza podczas Wizyty Duszpasterskiej, czyli Kolędy.

Pół roku przed Nawiedzeniem ustalony został program Rekolekcji bezpośrednio przygotowujący nas do Nawiedzenia jak i program samego Nawiedzenia. Na dwa miesiące przed Nawiedzeniem odbyliśmy robocze spotkanie z Radą Parafialną a na miesiąc przed podobne spotkanie z sołtysami i zelatorami Róż Różańcowych w celach organizacyjnych tego wydarzenia. Na dwa tygodnie przed rozpowszechniliśmy szczegółowy program Rekolekcji, Nawiedzenia i nocnej adoracji. Rekolekcje poprowadził Ojciec Wojciech Bieszke Redemptorysta z Torunia.

ŚRODA 28 czerwca 2023 roku

8:00 Msza Święta z Nauką

10:00 Msza Święta z Nauką (Dąbroszyn)

17:00 Msza Święta z Nauką

CZWARTEK29 czerwca 2023 roku

Dzień Spowiedzi

10:00 Msza Święta z Nauką

12:00 Msza Święta z Nauką (Dąbroszyn)

18:00 Msza Święta z Nauką

PIĄTEK30 czerwca 2023 roku

17:00 Nabożeństwo oczekiwania

18:00 Msza Święta – Powitanie Ikony Jasnogórskiej

21:00 Apel Jasnogórski

24:00 Msza Święta o powołania kapłańskie

i za zmarłych kapłanów

SOBOTA – 1 lipca 2023 roku

9:00 Msza Święta dla Chorych – Sakrament Namaszczenia

10:30 Powitanie w Dąbroszynie i Msza Święta

16:00 Msza Święta i Pożegnanie Ikony Jasnogórskiej

————————————————————————————

CZUWANIE MODLITEWNE

po zakończonej Mszy Świętej do godz. 21

Kuchary Kościelne

– po Mszy Świętej do godz. 21 Kuchary

– na godz. 2030 – młodzież

– na godz. 22 – Franki i Broniki,

– na godz. 23 – Trójka,

– na godz. 24 – Zarzew i Józefowo,

Msza Święta o powołania kapłańskie

i za zmarłych kapłanów

– na godz. 1 – Zarzewek,

– na godz. 2 – Święcia,

– na godz. 3 – Główiew, Tomaszew

– na godz. 4 – Czyżew i Czajków,

– na godz. 5 – Kuchary Kościelne

– na godz. 6 – Dąbroszyn do Mszy Świętej

godz. 8 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

——————————————————————————————————-

Wszystko

Nawiedzenie przebiegało zgodnie z planem, choć można było zauważyć narastanie zainteresowania Nawiedzeniem (tzn. Zarówno sprawy związane z dekoracjami jak i udziałem w Rekolekcjach i spowiedzi) im bardziej zbliżał się Dzień Nawiedzenia. Sam jednak Dzień Nawiedzenia zarówno w dzień jak w nocy pozytywnie zaskoczył nas wszystkich. W ciągu tych czterech dni rozdano ok. 3000 Komunii Świętych, ok. 200 osób przyjęło sakrament namaszczenia, zarówno jeden jak i drugi kościół w parafii, gdzie na krótko był Obraz, były przepełnione, tak, że ludzie z konieczności stali na zewnątrz. Tak samo było na Mszy Świętej o północy. Cały czas też tworzyła się kolejka do Jasnogórskiej Księgi Zawierzenia Parafii.

Powitaniu Obrazu towarzyszył Biskup naszej Diecezji J.E. Bp Krzysztof Wętkowski, który również przewodniczył Mszy Świętej koncelebrowanej z udziałem wszystkich księży naszego dekanatu i wygłosił kazanie.

Pierwszy dzień Rekolekcji to treść ślubów jasnogórskich na tle ślubów Jana Kazimierza Króla Polski („Zawierzamy… Przyrzekamy … Ślubujemy…”), Drugi dzień rekolekcyjny to sprawa wyjaśnienia szczegółnych łask związanych z Nawiedzeniem i możliwości zyskania „Odpustu zupełnego” zarówno w jednym jak i drugim dniu. Najważniejsze jednak chwile nawiedzenia to godziny spędzone na adoracji zarówno w dzień i w nocy.

Po Mszy Świętej na zakończenie Nawiedzenia i odśpiewaniu „Ciebie Boga wysławiamy….” dokonano ponownego Aktu Zawierzenia Parafii MB Jasnogórskiej, proboszcz i parafianie podziękowali za nawiedzenie, poświęcono wszystkie pamiątki i udzielono wszystkim błogosławieństwa.

Następnie Obraz w asyście wozów strażackich i grupy motocyklowej został odwieziony do parafii Tuliszków.

———————————————————————————————————

Podziękowanie za Nawiedzenie MB Częstochowskiej

przez Proboszcza – 01 VII 2023

Maryjo, Pani Jasnogórska! Przez te 24 godziny przeżywaliśmy radość jak weselnicy w Kanie Galilejskie, gdzie byłaś zaproszona i gdzie był Twój Syn – Jezus i Jego uczniowie.

Mamy świadomość jak wiele nam brakuje, aby w pełni dzielić radość wszystkich świętych, ktorzych nasi przodkowie obrali za patronów naszej parafii i nie są to tylko wspomnienia z Kronik Jasnogóskich, ale choć w innej postaci mają swoją teraźniejszość.

Nasza radość opiera się na Twojej obecności wśród nas Maryjo! Bo wiemy, że tak jak w Kanie Galilejskiej tak i w Kucharach Kościelnych dostrzegasz nasze zakłopotanie – braki moralne i liczne grzechy od których nie możemy się uwolnić.

Wiemy, że Twoja obecność w Kanie Galilejskiej a wraz Tobą obecność Twojego Syna zaowocowała wspaniałym cudem. Ufamy, że podobny cud – za Twoją przyczyną – dokona się i w naszej wspólnocie parafialnej.

Bogu niech będą dzięki za te dni przygotowania i te ostatnie 24 godziny przeżywania Twojej obecności wśród nas. Obyśmy nie zmarnowali tej szczególnej Bożej łaski.

Z Kany Galilejskiej czerpiemy jeszcze jedną ważną zachętę – „Uczyńcie wszystko co Syn mój wam powie…”

Chcemy to czynić tak żyć.