Kuchary Kościelne
Obecny drewniany kościół wybudowano w 1795 roku staraniem ks. Sebastiana Michała Iwańskiego, właścicielem dóbr Kuchar Kościelnych był wówczas Walenty Biskupski. Został postawiony na miejscu walącej się ze starości poprzedniej świątyni.
Jest to budynek o konstrukcji zrębowej, jednonawowy z niższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Znajdują się w nim trzy ołtarze barokowe z poprzedniego kościoła z ok. XVII wieku. Ołtarz główny: figura Jezusa Ukrzyżowanego, nad nią Matka Boża z Dzieciątkiem, powyżej Duch Święty w postaci gołębicy i najwyżej symboliczna postać Boga Ojca z rozłożonym dłońmi. Ołtarz boczny przy ambonie poświęcony Matce Bożej Bolesnej (stojącej pod Krzyżem) i św. Annie (powyżej w medalionie). Ołtarz od strony kruchty (babińca) poświęcony św. Walentemu, który uzdrawia epileptyka i św. Rochowi (powyżej w medalionie).
Najprawdopodobniej jeszcze z pierwszego kościoła, czyli od początku istnienia parafii z ok. XV wieku zachowała się kamienna chrzcielnica.
W 1870 roku dobudowano na kościele potężną wieżę o kształcie sześcioboku z dwiema kopułami, zwieńczoną baniastym hełmem, pokrytą blachą angielską i pomalowaną na kolor czerwony. W wieży umieszczono sygnaturkę (mały dzwonek tzn 17, 50 kg, z łacińską datą odlania tj.1512).
(materiał w większości zaczerpnięty z książki Andrzeja Króla pt. : „Kuchary Kościelne – zarys dziejów wsi i parafii rzymskokatolickiej, Kuchary Kościelne 2012)
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Wycinka chorych drzew przy kościele w dniach od 22 do 25 kwietnia 2014 roku przez firmę JOKER z Kłodawy.